fbpx
90 545 419 67 72 balayirezervasyon@emojitourism.com

Avanos

Avanos;

Avanos Kapadokya nın ilçesidir. Kızılırmak ile avanos boyanan verimli topraklar sayesinde halkın elinde şekillenerek çanak, çömlek, küp, güveç gibi sanata dönüşmüştür. Dağlardan toplanan otları kaynatıp kök boyalar elde edilmiş ve halılar dokumuşlardır. Üzümden bölgeye has şarap yapılmıştır.

Avanos un sokakları dar ve evleri taş evdir. Güneşin batışı görmeye değerdir.

Avanos’ta Yeme İçme – Ne Yenir?
Çanak çömleğin meşhur olduğu bu ilçede elbette çömleklerde yapılan yemekler de popüler. Testi kebabı, çömlek fasulyesi, kayısı dolması, düğü çorbası ve ev yapımı şaraplar Avanos mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden.

Avanos ziyaretinizde bu yemekleri tatmadan dönmeyin. Evranos Restaurant bu bölgedeki öneri noktalarımızdan biri. Burada hem Avanos’un kültürünü yakından tanıyabileceğiniz aktivitelere katılabilir hem de güzel et yemeklerinden tadabilirsiniz.

Avanos’ta Alışveriş – Ne Alınır?
Avanos, çömlekçilik geleneğiyle de meşhur olan bir yer. Bu sebeple burada birçok çömlek dükkanı, el yapımı eşyalar satılan dükkanlar bulunur. Buradan sevdiklerinize çömlekten yapılan süs eşyaları, mumluklar, testiler veya güveç gibi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Ayrıca şaraplarıyla da ünlü bir yer olan Avanos’a gelince, leziz ev yapımı şaraplar satın alarak da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Seramik ve Çömlek Mağaza ve Atölyeleri

Kapadokya’nın yüzyıllardır süren bir geleneği olan çömlekçilik ve seramik, özellikle Avanos’ta bulunan atölyelerde yaşatılıyor.

Buralarda hem kendinize ve sevdiklerinize seramik ve çömlek ürünlerinden satın alabilir, hem de seramik ve çömlek atölyelerine katılarak, çömlek yapanları izleyebilir ve bu geleneğin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Hatta kendi çömleğinizi bile yapabilirsiniz.

Güray Müze
Avanos’ta bulunan Güray Müze, Kapadokya’nın en prestijli müzesi olarak kabul ediliyor. Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında ilk sırada geliyor. Özel müze statüsünde hizmet veren Güray Müze’de son derece canlı ve güzel seramik ve çömlek ürünlerini gezip görebilirsiniz. Müzenin mağazasından da kendinize ve sevdiklerinize çok güzel seramik ve çömlek ürünleri alabilirsiniz.

Chez Galip Saç Müzesi – Avanos
Avanos‘ta bulunan ve dünyanın en ilginç müzelerinden birisi olarak kabul edilen Chez Galip Saç Müzesinde, adından da anlaşılacağı gibi 16,000’den fazla kadın saçı sergileniyor. Özel statüde hizmet veren müzenin tüm duvar ve tavanlarında asılı olarak sergilenen kadın saçlarına aynı zamanda saçın sahibinin adres bilgisi iliştirilmiş durumda.

Kızılırmak Nehri kenarı yürüyüş alanları ve Asma Köprü

Avanos’u ikiye ayıran Kızılırmak nehri etrafındaki yürüyüş yolları ve parkurlar, günübirlik gezi ve sonrasında güzel bir kafede çay kahve keyfi için çok ideal.

Kızılırmak Nehri’nin her iki tarafını görmenizi sağlayan meşhur sallanan Asma Köprü ise, manzaranın tadını çıkarmak için birebirdir.

Bizi Arayın